Sport zawodowy to przede wszystkim tysiące godzin treningów, które kształtują umiejętności poszczególnych zawodników, składające się później na grę drużyny. Nie można jednak zapominać o całej masie detali, które w różnym stopniu stanowią o dodaniu wartości jednostce i zespołowi.

siatkarska koszulka meczowa ŁKS Commercecon Łódź (plaster miodu)

Jednym z niezbędnych elementów gry jest strój meczowy. W przypadku popularnych gier zespołowych jest on równie ważny, co w sportach specjalistycznych, gdzie nad opracowaniem kombinezonów, czy elementów ubioru pracują całe laboratoria i sztaby ludzi.

Wydaje się, że zawodnik wychodzi na mecz po prostu w koszulce i spodenkach (a jak nie zapomni o butach, to także w butach). Na ekranie telewizorów lub na trybunach wydaje się, że jedyną różnicą między strojami jest design i logotypy sponsorów. Nic bardziej mylnego.

Tajemnice poliestru

Gołym okiem możemy oczywiście zauważyć, że w zawodowym sporcie bawełna jest już przeżytkiem, a wśród materiałów na stroje dominuje poliester. I tu zaczynają się schody. Poliester poliestrowi nierówny. Tani i najpopularniejsze na rynku materiały poliestrowe na pierwszy rzut oka będą wyglądały dokładnie tak samo, jak specjalistyczne, ale efekt ich noszenia będzie dokładnie odwrotny, niż ten, którego oczekujemy od stroju sportowego.

koszykarski strój meczowy TK Basket Stryków

Jeżeli nie zastosujemy materiału typu “łezka”, a po prostu zwykły poliester, to po kilku minutach meczu zawodnik będzie się czuł jak w saunie, z tą różnicą, że nie będzie to miało nic wspólnego z relaksem. Dopiero materiał z odpowiednimi kanalikami odprowadzi wilgoć na zewnątrz i będzie dawał zawodnikom komfort “klimatyzacji”.

Weź i uszyj, jak to nie takie proste

Można mieć najlepszy materiał zatwierdzony przez NASA i co z tego, kiedy szwy drapią, metka gryzie, a kiedy podniosę lewą rękę, to ciśnie na biodrze z prawej strony… Wygląd stroju na zewnątrz, to nie wszystko – wiadomo, że musi być ładnie, bo w ładnym zawodnik (a zwłaszcza zawodniczka) dobrze się czuje i lepiej gra, odbiór kibiców jest pozytywny i marketing klubu też jest wtedy zadowolony. Ważniejsze jest jednak to, co wewnątrz stroju, czyli odpowiednio złożony model ubrania, prawidłowe szycie płaskich szwów i nieinwazyjne ewentualne wszelkiego rodzaju wszywki.

Skąd wziąć przepis na idealny strój?

strój meczowy do piłki ręcznej – Kinga Achruk, reprezentantka Polski

Nie ma gotowych recept i rozwiązań. Profesjonalne firmy spędzają wiele czasu na konsultacjach z topowymi sportowcami i klubami, aby uzyskać informacje o ich oczekiwaniach, preferencjach i specyfice dyscypliny. Później zaś w ten sam sposób doskonalą swój sprzęt.

Bez pracy na żywym organizmie trudniej jest uzyskać informację, że np. koszulka do piłki ręcznej powinna być tak skonstruowana, żeby jak najbardziej utrudnić łapanie za nią, ta do siatkówki powinna trochę przylegać, żeby sędziowie nie kazali nam cały czas jej poprawiać i wkładać w spodenki.

Reasumując, strój sportowy może być tylko strojem sportowym i aż strojem sportowym, a wpływ na to ma wiele czynników, na które warto zwracać uwagę.